Vata jest domeną powietrza i eteru. Jest najsilniejszą doszą spośród wszystkich trzech energii biologicznych. Zapewnia przestrzeń dla wszystkich innych życiowych funkcji, stanowi tło wszelkiego ruchu w ludzkim ciele.


Vata manifestuje się poprzez psychosomatyczne funkcje ciała, krążenie krwi, układ limfatyczny, układ nerwowy i drogi oddechowe. Główne obszary tej doszy w organizmie człowieka to: jelito grube, jama miednicy i jama brzuszna, uda, kości, głowa, uszy i wszystkie inne otwory ciała wraz ze zmysłami dotyku i słuchu. Kiedy ta dosza zostaje zakłócona, traci się poczucie entuzjazmu, świeżości, szczęścia, radości i energii twórczej. Następnie zwiększa się uczucie niepokoju, strachu, nerwowości, niezdecydowania, niepewności, smutku i depresji. Bardziej odczuwalne jest poczucie bólu, sztywności, łamania w stawach, drgawek i ogólnego rozdrażnienia. Jeśli nierównowaga vaty jest znaczna, prowadzi do poczucia osamotnienia, nieśmiałości, niepewności i unikania kontaktów społecznych.


Cechy psychosomatyczne typu Vata

Ludzie z przewagą doszy vata są zwykle szczupli, niscy lub wysocy, żywiołowi. Marzną zimą. Mają niedorozwinięte mięśnie, płaską klatkę piersiową, wyraźnie widoczne żyły, suchą, zimną i wrażliwą skórę oraz niedostatecznie perfundowane kończyny. Małe oczy, suche włosy z postrzępionymi końcami i podatność na łupież. Osoby takie są aktywne, energiczne, czujne, impulsywne i pełne życia. Lubią ruch i stale poszukują jakiejś aktywności. Podróżowanie i każda zmiana to dla nich przyjemność. Mówią szybko i używają gestów rąk. Łatwo i szybko rozumieją nowe pomysły. Są to typy kreatywne i reagujące z dobrą intuicją. Tolerancja, odwaga i penetracja nie są ich mocnymi stronami. Zwykle są niezdecydowani, nerwowi, zmartwieni, zaniepokojeni i przerażeni. Mogą być podatni na chwiejność i zaburzenia psychiczne. Brakuje im pewności siebie, stąd często nie mają wysokiej opinii na własny temat. Okazują słabszą wolę i  krótkotrwałą pamięć. Bywa, że budzą w sobie wielki entuzjazm, który wkrótce wygasa. Są w stanie wykonać wiele pracy, ale kosztem nadmiernego obciążenia i bezsenności z powodu przepracowania. Trudno im zasnąć lekkim i nieprzerywanym snem. Często cierpią na alergie, które są głównie pochodzenia nerwowego. Typowymi objawami są zaparcia i wzdęcia, wyczerpanie umysłowe, zmęczenie, bezsenność, lęk i niepokój, sucha skóra, osłabione krążenia krwi, ból głowy, zapalenie stawów i reumatyzm.


Przejawy typologiczne

Ludzie typu vata to dobrzy nauczyciele, programiści i pracownicy mediów. Mają zdolność do łatwej organizacji i przetwarzania danych. Lubią robić rzeczy tak szybko, jak to możliwe i często wykonują kilka czynności jednocześnie. Często są uczonymi i artystami obdarzonymi określonymi zdolnościami psychicznymi. Żyją w swoim własnym świecie. Z takimi ludźmi należy postępować jak z kwiatami – łagodnie i z uczuciem.


Przywracanie równowagi

Typ vata potrzebuje dobrego zakotwiczenia, spokoju i bezpieczeństwa. Powinien unikać stresu psychicznego i pracy do późna w nocy, zimy i mrozu, surowej żywności oraz zimnych napojów. Dobrze gdy ograniczy korzystanie z komputera, oglądanie telewizji i ciężką pracę. Joga, Tai Chi, gimnastyka fitness, lekki bieg, jazda na rowerze i turystyka to najodpowiedniejsze sporty. Przywróceniu równowagi sprzyjają: słońce, ciepło, spokój, dużo odpoczynku, masaż, regularny relaks i aromaterapia, ciepłe, nasycone, lekko przyprawione i oleiste jedzenie.


Odpowiednia dieta dla konstytucji typu Vata

Najlepszym smakiem dla osób o typie vata jest słodki, potem słony i kwaśny. Nie zaleca się zbyt gorących, bardzo ostrych i gorzkich smaków. Ważne jest, aby jeść w regularnych odstępach czasu, szczególnie gotowane i ciepłe posiłki, najlepiej w cichym i przyjemnym otoczeniu. Gotowane płatki z dodatkiem oleju są najbardziej optymalne: ryż, komosa ryżowa, pszenica, owies. Gotowane, pieczone lub grillowane warzywa w oleju to kolejny dobry wybór: marchew, burak, dynia, cukinia, ogórek, cebula, szparagi, karczochy, słodkie ziemniaki, strąki fasoli. Odpowiednie są również migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, pistacje, orzechy włoskie i orzechy kokosowe, sezam i słonecznik. Owoce oczyszczają energię życiową, wzmacniają układ nerwowy i dodają miękkości, harmonii a także niezbędnej ilości płynów ustrojowych: pomarańcza, banan, winogrono, grejpfrut, gruszka, jabłko, brzoskwinia, morela, mango, ananas, truskawka, malina, daktyle, figi. Z roślin strączkowych tylko soczewica i tofu są wskazane. Produkty mleczne są korzystne, ponieważ wspierają pierwiastek ziemski: masło, mleko, jogurt, twaróg, śmietanę, ser. Jaja również mogą być korzystnym dodatkiem. Dobrze jest słodzić cukrem trzcinowym, syropem klonowym lub miodem. Jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych substancji zmniejszających gromadzenie się doszy vata jest olej sezamowy. Alternatywnie może być również migdałowy, słonecznikowy lub oliwkowy. Umiarkowane użycie wybranych przypraw jest korzystne: imbir, kardamon, cynamon, bazylia, goździk, trawa cytrynowa, kolendra, kurkuma, mięta, oregano, koper włoski, kminek i pieprz. Z napojów  najdogodniejsze są: wody mineralne, herbaty ziołowe i owocowe soki.